System Wewnętrznej Rodziny (IFS) to elegancki model stanów ego, który zdobył serca wielu terapeutów. Do chwili obecnej na całym świecie przeszkolono ponad 10 000 osób, spośród których wiele zapewne nie zainteresowałoby się terapią stanów ego, gdyby nie właśnie IFS. W aktualnie nauczanym modelu IFS utrzymuje się, że podejście to wystarcza, by skutecznie pracować z każdą grupą klientów, co w wielu przypadkach jest absolutnie prawdziwe. Jednak podczas leczenia osób cierpiących z powodu traumy złożonej podejście to nie zawsze pozwala osiągać równie satysfakcjonujące rezultaty.
Proponowany warsztat będzie źródłem zasadniczych informacji dotyczących diagnozowania oraz leczenia osób ze złożonym PTSD oraz zaburzeniem dysocjacyjnym (DD). Wykład oraz prezentowane przykłady z praktyki posłużą objaśnieniu, w jaki sposób pracować z tą populacją klientów, aby działo się to w sposób skuteczny i bezpieczny. Ten sposób pracy jest również użyteczny podczas leczenia klientów z traumą, którzy w standardowej terapii IFS czy przy zastosowaniu innych modeli terapeutycznych nie odnotowują zadowalających postępów.
W pierwszym dniu szkolenia zostaną wprowadzone kwestie związane z diagnozowaniem, trzy fazy terapii traumy oraz sposób, w jaki Terapia IFS zorientowana na leczenie traumy i dysocjacji wpisuje się w każdą z tych faz. Zostaną zaprezentowane oraz przećwiczone umiejętności stabilizowania wszystkich części, w celu zapobieżenia ostrej reakcji zwrotnej systemu (backlash) oraz spowolnieniu terapii. Sposoby te pozwalają jednocześnie udzielić wsparcia klientowi, umożliwiając mu funkcjonowanie na optymalnym poziomie, podczas całego procesu zdrowienia. Uczestnicy będą mieli okazję przećwiczyć w praktyce metody stabilizowania i orientowania klienta (jego części) na tu i teraz.
Drugi dzień szkolenia będzie skupiony przede wszystkim na drugiej fazie terapii traumy: stosowaniu techniki miareczkowania podczas fazy towarzyszenia (JA w roli świadka), przepracowywaniu doświadczenia związanego z traumą oraz procesu odciążania. Zostanie przedstawiony materiał dotyczący skutków przemocy sadystycznej, komunikacji pozawerbalnej oraz przymusu powtarzania traumy oraz konieczności radzenia sobie z przeciwprzeniesieniem w procesie terapii. Wprowadzony będzie poszerzony protokół “Ćwiczenia pożarowego” IFS, służący do sprawniejszego orientowania się w zjawisku przeciwprzeniesienia. Uczestnicy będą mieli okazję przećwiczyć Protokół w małych grupach. Na zakończenie zostanie pokrótce omówiona trzecia (ostatnia) faza leczenia traumy.
Podczas obu dni przewidziano czas na zadawanie pytań oraz dzielenie się własnymi doświadczeniami z pracy z klientami cierpiącymi z powodu traumy złożonej oraz dysocjacji.
Cele Warsztatu:
Podczas zajęć Uczestnicy poznają:
- Sposoby diagnozowania i leczenia zaburzeń dysocjacyjnych.
- Sytuacje, w których należy stosować terapię IFS zorientowaną na leczenie traumy.
- Sposób posługiwania się językiem hipnotycznym, maksymalizujący skuteczność terapii.
- Metody uczenia i stosowania umiejętności radzenia sobie (coping skills), w tym Obrazu Bezpiecznego Miejsca oraz Kontenera.
- Metody stosowania ochronnej formuły dawania świadka wspomnieniom traumy oraz odciążania.
Uczestnicy będą potrafili:
- Zidentyfikować objawy dysocjacji oraz C-PTSD; będą także zaznajomieni ze stosowanymi testami diagnostycznymi.
- Rozpocząć terapię stanów ego oraz uczyć klienta strategii regulacji – dotyczy również zapadnięcia, jak również instalować / zakotwiczać takie zasoby.
- Włączać do pracy terapię IFS zorientowaną na leczenie traumy, aby ułatwiać stabilizowanie, orientowanie / odzyskiwanie części zdysocjowanych, umożliwiając im przeniesienie się do chwili obecnej, oraz łagodzić efekt negatywnego przeniesienia.
- Przygotować klienta na przetwarzanie materiału traumatycznego / JA w roli świadka, poprzez zastosowanie protokołu ochronnego.
- Identyfikować sytuacje, w których występuje przymus powtarzania oraz przeciwprzeniesienia, a także stosować poszerzone “Ćwiczenie pożarowe” aby lepiej radzić sobie z własnymi reakcjami przeciwprzeniesienia.
Jeśli czujesz, że to jest wydarzenia, które może wzbogacić twoją praktykę i wnieść realną korzyść dla Ciebie i twojej pracy zawodowej, nie wahaj się.